איך לפדות קרן השתלמות בקורונה? מאת אבנר הייזלר

איך לפדות קרן השתלמות

כידוע קרן השתלמות מהווה סוג של קופת חיסכון שמיועדת עבור הטווח הרחוק, כך שאם מבקשים לפתוח אותה בטרם עת נדרשים לשלם מיסים, עובדה שמונעת מרבים להתפתות ושמאפשרת להגדיל את החיסכון. עם זאת בימים מאתגרים מעיו אלו בהם הקורונה משנה סדרי עולם, רבים נאלצים לחפש פתרונות קיומיים, ועל כן גם אם לפני שנה צעד שכזה כלל לא היה בתכנון, הרי שעתה רבים נאלצים להסתמך על אותם חסכונות. לאור המציאות החדשה המדינה התירה באופן פרטני ובהתאם לנסיבות למשוך כספים מקרן ההשתלמות (רק מקרנות בלתי נזילות), וזאת מבלי לשלם מס. כיצד פודים באופן מושכל והאם זהו צעד כדאי? אבנר הייזלר ניגש להסביר.

הסכום המרבי עבור חודש

מי שיצא לו לקרוא כתבה על אבנר הייזלר, יודע שהוא מתמחה במגוון נושאים כלכליים, ועל כן כמומחה הוא מבקש לחדד כיצד הדברים עובדים. ראשית הייזלר מציין שלמרות שאין מיסוי, עדיין לא ניתן למשוך את כל הסכום בפעם אחת, אלא מדי חודש ניתן למשוך סכום מקסימאלי שעומד על 7,500 ש"ח, וזאת מסך החשבונות שקיימים בקרנות ההשתלמות. אי לכך גם אם מחזיקים בכמה קרנות שונות, עדיין הסכום המרבי יעמוד על 7,500 ש"ח.

חלון הזדמנויות

בשל ההטבה רבים מבקשים לנצל את ההזדמנות, אם כי באמת צרכים את הכסף עקב פגיעה כלכלית ואם כי מבקשים לגעת בחסכנות מבלי לשלם מיסוי, וזאת כי מבקשים להשקיע באפיקים אחרים או לנצל את החיסכון עבור צרכים אישיים. אי לכך הייזלר מבקש לציין שמי שמתכוון לנצל את ההצעה צריך להיות מודע לחלון ההזדמנויות שנפתח בחודש אוגוסט ושעתיד להיסגר בחודש פברואר הקרוב (9.2.2021). נשמע מעניין? יש לא מעט המלצות כלכליות נוספות מאת אבנר הייזלר בדה מרקר, שבהחלט כדאי לקרוא.

קרן השתלמות

בדקו האם עומדים בתנאים

בנקודה זו רבים מבקשים לפדות את קרן ההשתלמות, אך פה אבנר הייזלר, מומחה לביטוח, מבקש לחדד שאין זה כה פשוט, וזאת כי המדינה צפתה את ההיענות הגבוהה, ועל כן העמידה מספר תנאים מגבילים. מכאן שאם גם אתם מבקשים לבחון עמידה בקריטריונים, פשוט עברו על הסעיפים הבאים (מספיק לעמוד באחד מהם):

  • העובד או לחלופין בן/ת זוגו פוטרו מהעבודה או יצאו לחל"ת בטווח התאריכים הבא: 1.3.2020 – היום שבו מבקשים למשוך את הכספים.
  • ההכנסה החודשית הממוצעת של העובד או לחלופין של בן/ת זוגו חוו ירידה בתקופה הבאה: בין 1.3.2020 ועד חודש לפני הגשת הבקשה, וזאת כאמור ביחס להכנסה החודשית הממוצעת של שנה קודם לכן.

מגישים בקשה

את אכן עומדים בנתונים וקיבלתם החלטה למשוך את הכסף, עליכם להגיש טופס בקשה (באופן מקוון), להצהיר על עמידה באחד משני התנאים הנ"ל, להציג צילום של ת"ז ולהגיש אישור ניהול חשבון או לחלופין צילום צ'ק מבוטל. פשוט ויעיל, כך שבתום 7 ימי עסקים מהגשת הבקשה הכסף יופיע לחשבון.