איך לנהל את העסק בצורה יעילה?

ניהול עסק הוא משימה לא פשוטה, בזאת יסכים כל בעל עסק בעבר או בהווה. מעבר לצד המקצועי, יש לתת את הדעת על הרבה מאד פרטים ונושאים. בעל עסק צריך ידע במיסוי, בכוח אדם, בחוקים ותקנות, בניהול תזרימי ועוד הרבה דברים. במאמר הזה ריכזנו כמה טיפים שיעזרו לכם להשתלט על אלמנטים שונים בעסק שלכם ולהפוך את הניהול ממשימה של כיבוי שריפות למשהו יותר נשלט, מתוכנן שיביא בסופו של דבר גם לגידול בהכנסות והרווחים.

ניהול עסק – הרגלים שצריך לסגל

הדבר הראשון בעסק הוא היכרות עם העסק. אנחנו לא מדברים על היכרות עם האנשים, הציוד או הנדל"ן העסקי, אנחנו מדברים על היכרות עם המספרים והנתונים הבסיסיים. זה משהו שניתן לבצע לבד לגמרי או באמצעות יעוץ פיננסי בתחומים שונים. על בעל העסק להכיר את נתוני הבסיס כגון הכנסות, רווחיות גולמית ושורת רווח סופי. רווחיות היא לא כל התמונה. אליה צריך להוסיף נתונים של תזרים מזומנים. יכול להיות שהעסק מרוויח על הנייר אבל אין כסף בחשבון למע"מ או משכורות כי נתנו אשראי גדול מידי ללקוחות.

מעקב אחר נתוני רווחיות צריך להיות לפחות ברמה חודשית אפילו לעסקים קטנים. מעקב אחר נתוני תזרים ותכנון תזרימי צריך להיות ברמה שבועית לכל עסק. אם זה נשמע לכם הרבה מידי, אתם עושים משהו לא נכון. סגלו לכם הרגלי מעקב אחרי הנתונים והמנעו מצרות.

יעוץ פיננסי לניהול העסק

טיפול בנושאים 'חד פעמיים' במרוכז

הכוונה היא לטיפול בנושאים מגוונים כגון: בקשות לביטול קנסות, הפחתת ארנונה, היתרים, משא ומתן לגבי עמלות בנקים, מעבר לספקי תקשורת משתלמים יותר ועוד נושאים רבים. לכל אלו יש נטייה להידחות בפעילות השוטפת של העסק. הקציבו זמן לטיפול בכל הדברים הללו במרוכז. האצילו סמכויות ובדקו התקדמות. הרעיון הוא לבצע גם מטלות שאינן דחופות. זה שהן לא מוגדרות כדחופות לא אומר שהן לא לביצוע…

כוח אדם

היו עם היד על הדופק בכל הנעשה עם כוח האדם שלכם – עסק שמתנהל נכון הוא כזה בו המשימות מואצלות ומתבצעות על ידי עובדים בשכר, הם ליבת העסק. עובדים זקוקים להרבה תשומת לב, גם אם הם לא מבקשים זאת בפועל. סגלו לעצמכם הרגל להתעניין על בסיס יומי בעובדים שלכם ולדאוג לנושאים כגון משכורת ותנאים סוציאליים. עובדים מגיבים בצורה מאד חיובית למילה טובה וצ'ופרים שונים אפילו פשוטים ביותר.

חידושים בתחום

דאגו להתעדכן על חידושים מקצועיים והזדמנויות עסקיות – קבעו לפחות יום בחודש בו אתם מקדישים כמה שעות לנושאים כגון השקעות שונות, אימוץ טכנולוגיות או אפילו כניסה לתחומים חדשים.

לסיכום, ניהול נכון של עסק מתחיל בהרגלים נכונים ובהתמדה בהם. לאורך זמן, מי שיעבוד בצורה מסודרת יגיע גם לתוצאות עסקיות טובות. בהצלחה!