פתרונות ענן לעסקים – כל מה שצריך לדעת על הטכנולוגיה המתקדמת

פתרונות ענן לעסקים

מחשוב ענן הוא תחום רחב מאוד כיום, אשר מספק לעסקים מגוון אדיר של אפשרויות. מה הם בעצם פתרונות ענן? ומה חשוב לדעת על כך?

קל וגמיש

מחשוב ענן, הוא בפשטות צריכת שירותי מחשוב מרחוק, דרך רשת האינטרנט. במקום לרכוש מוצרי מחשוב שונים – חומרה ותוכנה, להתקין אותם על המחשב שלכם או ברחבי העסק שלכם, כאן מדובר על התחברות לאינטרנט והפעלת שירות מרוחק ששכרתם לזמן מבוקש. המרחק לא חייב להפריע. למעשה, אם תשכרו שירותים כאלה מספק שיש לו חוות שרתים בפריסה ארצית, התקשורת מולו תהיה יעילה בכל רחבי הארץ. כך שתוכלו להתחבר אליו ביעילות גם מהמחשב השולחני במשרד בחיפה, גם מהטאבלט שאיתו אתם צפים בים המלח בסופ"ש וגם עם הסמארטפון שלקחתם לחוף הים באילת לחופשה השנתית. למעשה – תוכלו כנראה להתחבר גם מחו"ל וליהנות מאותה האיכות. התוצאה, היא צריכת שרותי מחשוב, באופן קל במיוחד וגמיש – פשוט ומהיר להתחבר אליהם, להתחיל להשתמש בהם, לשנות את אופן השימוש, להפסיק ולעבור לשרות אחר.  

גישה אחידה

הגישה לשירותי הענן נעשית לרוב באמצעות דפדפן. פירוש הדבר, הוא שניתן לגשת אליהם מכל התקן מחשוב ממוצע. כל מה שדרוש לשם כך הוא חיבור אינטרנט – דבר שזמין כמעט בכל מקום. כמו כן, בדרך כלל ניתן לגשת לשירותים אלה בכל זמן. הגישה הסטנדרטית הזו, מקלה על בחירת שירותי ענן ומעבר משירות אחד לשני. 

ההשלכות הכספיות

למחשוב הענן השלכות כספיות משמעותיות מאוד לעסקים וזה הוא למעשה היבט מרכזי בהצלחתו הרבה. ראשית, במקום לרכוש חומרה ותוכנה ולהתקין אותן בתוך העסק, שוכרים שרות באופן זמני. בתסריט הישן, מדובר על הוצאה גדולה וחד פעמית, עוד לפני שמתחילים להשתמש במה שרכשנו. בתסריט החדש – שירותי ענן, מתחילים להשתמש מייד ומשלמים חודשית, סכומים קטנים יחסית. חשוב מכך – נחסכת מאיתנו הטרחה וגם ההוצאות הרבות והקבועות, על תחזוקת החומרה, שדרוגים, טיפול בתקלות ועוד. נחסכות בהתאם, גם הוצאות משנה שיש על החומרה בעסק, כמו עלות המקום שהשרתים תופסים והצורך לספק להם חשמל ומיזוג אוויר. 

לעסק הקטן ולעסק הצומח

שירותי ענן מוזילים את השימוש ביכולות מחשוב רבות. בכך, הם מסייעים לעסקים קטנים יחסית, להתחרות עם ענקים בתחומם. הם מאפשרים להם לצרוך בתשלום סביר, יכולות שהיו דורשות בכל מצב אחר, השקעה עצומה בחומרה ותוכנה. כמו כן, עסקים בצמיחה עשויים למצוא ששירותי ענן נוחים מאוד מבחינת סקלאביליות – היכולת להתרחב גם מבחינת המחשוב. חשוב להבהיר, ששירותי ענן משמעותיים בהחלט גם עבור עסקים גדולים. כך שהם יכולים לשמש אתכם, למעשה משלב הקמת העסק ועד שתהפכו לחברת ענק בינלאומית!

דוגמאות אופייניות

כעקרון, שירותי ענן זמינים כמעט בכל תחום שבו זמינות תוכנות רגילות, לרכישה ולשימוש מקומי. זה מתחיל כבר מגרסאות ענן לתשתיות מחשוב קלאסיות, דוגמת שרתים, אחסון ורשתות. באופן דומה, ניתן למצוא שירותי אבטחה וניטור שונים בגרסאות ענן. תוכנות תפעול שונות עבור הנהלת חשבונות או ניהול קשרי לקוחות, זמינות גם הן כשירותי ענן. כך גם מגוון תוכנות בתחומי נישה ספציפיים, כגון ניתוח מידע גיאוגרפי. למעשה, ניתן לשכור מערך מחשוב עסקי שלם בענן.

לסיכום

אם עדיין לא ניסיתם שירותי ענן, כדאי מאוד לנסות. לא מדויק לדבר על כך כטכנולוגיית העתיד, פשוט משום שהיא לא חדשה וכבר כעת, היא לגמרי במיינסטרים. כך שאם לא תיישמו זאת, אתם עלולים בהחלט להישאר מאחור. בעתיד, השימוש בכך צפוי אם כבר להתרחב.