דור המסכים – מחונן יותר? אז זהו שלא

לפני כשני עשורים החלו הטלפונים הניידים לתפוס מקום משמעותי בחיינו. לפתע היה ניתן להשיג אותנו בכל מקום, ניתן היה לשלוח הודעות אחד לשני ואפילו יכולנו לשחק.

מאז הופעתו של הטלפון הנייד, הוא עבר אין ספור שדרוגים וחידושים, וככל שהטכנולוגיה התקדמה, היא אפשרה לטלפונים לשלוט כמעט על כל פן בחיינו.

כיום, הטלפון הנייד נותן לנו אפשרויות רבות כמו:

  • לשוחח בטלפון
  • לשלוח הודעות
  • לשחק במשחקים
  • שיחות וידאו
  • לצלם
  • להקליט
  • להתעדכן ברשתות החברתיות
  • לגלוש ברשת
  • ועוד

אין כמעט דבר שלא ניתן לעשות דרך הטלפון ונדמה שקם לו דור שלם שפשוט לא יכול להוריד את הידיים מהטלפון ואת העיניים מהמסך.

הדעה הרווחת היא שדור המסכים לומד המון בעקבות הטכנולוגיה המתקדמת והטלפונים החכמים שנותנים גישה מידית לאתרי אינטרנט מפוצצי מידע. לא תמצאו היום אנשים מתווכחים מבלי שיוציאו את הטלפון ויבדקו בגוגל.

האם דור המסכים מחונן יותר?

אך האם העובדה שדור המסכים חשוף כל הזמן למידע בלתי נגמר, אומרת שהם חכמים יותר? מחוננים יותר? לא בדיוק.

אם תחשבו על זה רגע, הטלפון הנייד, המחשב והטלוויזיה תופסים זמן רב ויקר בו היה יכול דור שלם לחוש במציאות, ללמוד אותה ולהבין אותה ככלל בני האדם.

כשיש דור שלם שלמעשה מכור לאינטרנט, יהיה קשה מאוד לגרום לו לפתוח ספר בשעת הפנאי, לצאת החוצה לשחק עם חברים או אפילו לנהל שיחה למשך זמן.

את הדור הזה יהיה קשה יותר ללמד ולחנך מאחר ורוב הדברים שהם לומדים באים מסרטוני היו-טיוב. כאשר אין השגחה ממשית על הסרטונים שעולים זה אומר שאין השגחה על שפה נכונה, על דקדוק נכון וכמו כן אין שום דגש על יחסים בין אישיים מאחר והם צופים אל תוך מסך.

בעקבות התפתחות הדור הזה, אולי כדאי למצוא את הדרכים הנכונות לעזור לו ולהשאיר אותו על המסלול הנכון לחשיבה נכונה ודרך חיים נכונה.

למשל, מצאו לילדכם פעילויות שלא כוללות את הטלפון הנייד ואפילו אוסרות על שימוש בו. אתגרו את ילדכם עם מבחני חשיבה ביתיים, כאלה שישרתו אותם בבתי הספר ועודדו חשיבה מחוץ לקופסא ומחוץ למסך.

תנו לילדכם לעשות מבחני הכנה למחוננים. לא תאמינו כמה מבחני מחוננים יכולים לחדד את החשיבה של ילדכם, יאמן אותו לחיים האמיתיים, יכוון אותו ללמידה נכונה, חשיבה אסטרטגית וחשיבה כמותית.

גם אם ילדכם לא מחונן, אין הדבר אומר שהוא לא יכול ללמוד ממבחני ההכנה למחוננים ולמצוא את עמק השווה בין מסך הטלוויזיה או המחשב לבין העולם האמיתי והכלים אותם הוא דורש.

טיפ קטן: המציאו חוקים קטנים בבית האוסרים טלפון נייד במקומות מסוימים כמו למשל במטבח ובחדר האוכל. כך, אתם מרגילים את ילדכם לוותר על הטלפונים במצבים מסוימים שרצוי להתחשב בהם.