לפני שמחפשים עבודה בהייטק: אלה הדברים שחשוב לדעת

high-tech job

מחפשים עבודה בהייטק? אינכם לבד! מה עליכם לדעת? שאתם עומדים מול מגוון נרחב של מועמדים ועל כן אם ניתן להתבלט, ולו באמצעות טיפים שפשוטים ליישום, הרי שגם אתם מוזמנים לעבור על מספר דגשים, כאשר מראש נציין שלמרות התחושה שהשוק מוצף, בהחלט יש מספיק משרות פנויות ואף עתידות להיפתח רבות נוספות.  

שוק תחרותי

ידוע שתחום ההייטק מאוד תחרותי ועל כן חשוב להכין את קורות החיים כהלכה, משמע חשוב שהם יהיו ממוקדים וידידותיים עבור המגייס, ולו כי המגייסים נוטים להשקיע רק כ6 שניות עבור כל קורות חיים, ועל כן הכרחי להתבלט. כיצד? יש להבליט הישגים שנוגעים לתפקיד, את התרומה שאתם יכולים להעניק ויש להבליט את הערך המוסף שלכם (למשל בקיאות בחמש שפות). מנגד, רצוי להימנע מרשמיות יתר, מטעויות כתיב, מפסקאות ארוכות, משימוש מופרז במונחים מקצועיים, מפונט גדול ומרווחים מיותרים.

דעו כמה לדרוש

למרות שכיף להיות בצד שיכול להביע עמדה לגבי השכר, רבים מעדיפים שיכתיבו עבורם, ולו כי הם אינם יודעים כמה נהוג לדרוש עבור התפקיד המסוים. אי לכך טוב לדעת שניתן להיות הצד שמחליט וזאת באמצעות הסתמכות על נתונים קיימים, ופה יש לנו המלצה עבורכם: בדקו טבלאות שכר עדכניות (מצויות ברשת), כך שכשתגיעו לראיון העבודה תדעו בדיוק כמה הגיוני לבקש, ולא תביעו חוסר ביטחון.

קראו גם את הכתבה שלנו: איך תתלבש לראיון עבודה?

נוכחות ברשת

כיום המדיה לא רק מסייעת למצוא משרות פנויות, אלא גם מבחינת המעסיק שמבקש לבחון את הכישורים שלכם היא מסייעת רבות, ועל כן טוב לדעת שיש מספר דברים שביכולתכם לעשות. כך למשל מומלץ להיכנס לרשתות חברתיות שנוגעות לתחום הרצוי ולעדכן בהן פרטים מקצועיים, רשתות חברתיות קרי הפורטל GitHub והפורטל לינקדאין. כמו כן, כאשר מתנהלים ברשת חברתית יש להקפיד מה בדיוק מפרסמים, ואף רצוי לפרסם טיפים בתחום, ולו בכדי למתג את עצמכם כמומחים.

עוברים שלב!

לאחר שעוברים שלב ועומדים לחתום על חוזה עבודה, יש לקחת בחשבון מגוון מהלכים ונהלים. ראשית נציין שבעולם ההייטק נהוג לחתום על החוזה טרם מתחילים לעבוד ואין להסתפק בחוזה שבע"פ. מה החוזה צריך לכלול? הגדרת תפקיד, תנאים נלווים, שעות עבודה, אופציות וכדומה. עוד יש לדעת שסוג החוזה שיותר מקובל בתחום ההייטק הנו חוזה לתקופה בלתי מוגבלת, ופה נחדד שעליו לכלול תנאי העסקה, תאריך התחלת עבודה, זכויות סוציאליות, שכר, תנאים נלווים, הפרשה לפנסיה וכדומה. מה עוד? לאחר שעוברים על החוזה אין למהר לחתום עליו, אלא תמיד מומלץ להתייעץ עם בעל ניסיון ולבצע מו"מ.

לתת ולקבל

רגע לפני שעומדים למצוא עבודה בתחום ההייטק ראוי להבין מהן ציפיות השכר, ולו כי יש לא מעט משרות רווחיות בתחום. פה נציין שבין היתר ראוי להבין מהו דינן של שעות נוספות וכמה ימי חופשה ומחלה עתידיים לקבל (רמז: לא מעט). בנוסף, היו מוכנים שיצפו מכם לעבוד הרבה שעות נוספות ושתוכיחו גמישות בשעות העבודה – משמע בתחום ההייטק שלל הטבות מגיעות לצד דרישות, כמו הרבה דברים אחרים בחיים.