איך תתלבש לראיון עבודה?

יש הרבה הצדקה בעובדה שרבים מאיתנו נלחצים מראיונות עבודה. אנחנו מוצאים את עצמנו בפגישה עם אדם שהרגע הכרנו והוא עומד ביננו לבין תפקיד נחשק. יש להניח שאם הגשנו את מועמדותנו ואם זומנו לראיון, הרי שאנחנו מתאימים באיזושהי מידה לתפקיד. האפשרות שלא נציג את עצמנו במיטבנו היא הגורמת ללחץ. אנחנו חוששים שלא נדבר באופן רהוט או שאולי הרושם הראשוני יהיה שלילי. לא קל להתכונן לראיון כי הוא כולל מפגש עם מראיין לא מוכר ושאלות לא צפויות.

כיצד נוכל להשפיע על הרושם הראשוני בראיון?

יש משהו שיכול לעזור לנו להשפיע לטובה על הרושם הראשוני במהלך הריאיון: להתלבש באופן מכובד ומרשים. אם נעשה זאת בצורה נכונה, הדבר ישפיע קודם כל על עצמנו וירגיע אותנו. מהמקום הזה של הרוגע והביטחון – נוכל להציג את הטוב שבנו ולהרשים את המראיינים שלנו. חשבו כמה אנחנו מתאמצים להתלבש יפה לאירועים שונים למשל, אז מדוע שלא נשקיע גם בראיון העבודה? אין ספק כי ראיון עבודה הוא המקום הראשון אליו נרצה להתלבש באופן מרשים ומדויק. הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא לשכור את שרותיה של סטייליסטית אישית כגון אושרת אורן, המתמחה בין היתר, בסטיילינג לגברים. סטייליסטית מנוסה תדע להלביש אותנו בצורה שמקרינה את הצדדים הטובים שלנו וכאמור, נוסכת בנו ביטחון להתראיין באופן האידיאלי ביותר.

בואו נעבור על מספר עקרונות מנחים בבחירה והתאמה של בגדים ואקססוריז לראיון עבודה:

סדר, ניקיון, היגיינה

הדבר הבסיסי שאנחנו רוצים להקרין למראיין (שאולי יהיה הבוס העתידי), הוא שאנחנו אנשים אחראיים, מסודרים ושיהיה נוח לעבוד במחיצתנו. שימו לב שהדבר מוקרן גם מהלבוש שלכם:

  • הקפידו על גיהוץ נאות של הבגדים.
  • אין צורך בנעליים חדשות אבל תדאגו שייראו נקיות.
  • הימנעו מנעליים פתוחות מכל סוג, אנשים רבים נרתעים ממראה כף רגל חשופה.
  • בימים חמים, שימו לב כיצד הבגדים יעבירו ויגיבו לזיעה. בכלל, עדיף להגיע כמה דקות לפני הריאיון בכדי שהזיעה תוכל להתנדף ותוכלו להיכנס לראיון רעננים.
  • שימו לב גם להיגיינה אישית, לבישום קל ונעים, בניגוד לבישום יתר שיכביד על הסובבים אתכם.

איך מתלבשים לראיון עבודה?

התאמת הלבוש

זה קשה ללמד סטיילינג בכמה פסקאות, אבל כן ניתן להצביע על כמה כללי בסיס:

  • הימנעו מבגדים קצרים ככל שניתן, והעדיפו להתלבש בצניעות – אתם לא יודעים מי המראיין שעתיד לראיין אתכם.
  • העדיפו גוונים עדינים על פני גוונים צעקניים. זה כאמור רק כלל אצבע, אבל הוא יעבוד בתשעים אחוז מהמקרים. אם אתם מתלבטים בין כמה חולצות, בחרו בסולידית יותר. בגדים צעקניים מידי יכולים להסב את תשומת לב המראיין ואפילו ליצור לכם רושם ראשוני מוטעה.
  • נסו להתאים את הלבוש למקום העבודה. רצוי מאד להגיע ולראות מהו קוד הלבוש הנהוג. בכל מקרה, לראיון תוכלו להגיע בלבוש מהודר יותר אבל עדיין צריכה להיות פרופורציה למה שלובשים העובדים במקום. לא יהיה נכון להגיע עם עניבה למקום בו יתר העובדים מגיעים בחולצה טריקו, כן מומלץ יהיה להגיע עם חולצה מכופתרת.

אקססוריז

רבים לא נותנים את הדעת באופן מספק לכל הנוגע לפרטי לבוש או אקססוריז. אם אתם מגיעים עם תיק מסמכים או תיק למחשב נייד, דאגו שהוא יראה טוב ולא יהיה נבול. אם ביום יום אתם סוחבים את הטלפון והנייד ביד, בראיון העבודה זה יראה מרושל. דאגו לתיק טוב או לפתרון אחר.

תנו את הדעת לכך שחגורה אלגנטית למשל יכולה ממש לשדרג כל אאוטפיט או מערכת פרטי לבוש. כמו כן, לגבי ז'קטים, הם אמנם לא מקובלים בארץ אבל יכולים להתקבל יפה אם נדאג שלא יהיו מחויטים יתר על המידה. בחורף, הימנעו ממעילים מגושמים או ממטריות רטובות אפילו אם זה מצריך התארגנות מיוחדת כגון מונית עד דלת המקום.

חשוב מאד להכין את הלבוש וההופעה לפני ראיון עבודה. זהו גורם אחד עליו אתם יכולים לשלוט מראש ולוודא שהכל מוכן ומאורגן יום קודם לכן. רבים נרתעים מהשקעה בלבוש ובהופעה מיוחדת לראיונות עבודה כי הם מפחדים להראות מאולצים או לא טבעיים. חשוב לזכור שגם המראיין מצפה מכם להופעה מסודרת. מובן לכל שעשיתם מאמץ להראות טוב וזה נתפס כצעד שמשדר מוטיבציה והשקעה. ולבסוף, במידה ואתם לא בטוחים בהופעה שלכם, בקשו יעוץ מחבר עם טעם טוב או מיועץ סטיילינג מקצועי.