המדריך המלא: איך מקימים תחנת רדיו?

אם חשבתם שהרדיו חלף לו מן העולם, כדאי מאד שתחשבו שוב. בעידן בו אנשים מוצפים במדיה מסוגים שונים ונחשפים על בסיס יומיומי לעשרות סרטונים, פרסומות ותכנים מסוגים שונים, נראה שיש מגמת חזרה לנוסטלגיה ואנשים מעוניינים לצרוך יותר ויותר תכנים בצורה פשוטה ולא אגרסיבית מדי. מתוך כך, נראה כי תחנות הרדיו הפורחות ויותר ויותר אנשים פרטיים וחברות מדיה יוצרות פודקאסטים ותכני אודיו, מה שמאפשר לאנשים בגילאים שונים ובעלי תחומי עניין רבים למצוא בקלות דברים שניתן להתחבר אליהם. היום יותר מתמיד, הקמה של תחנה איכותית לשידורי רדיו היא לא עניין מסובך מדי, ואם גם אתם חושבים לעשות זאת, הנה מדריך מזורז אך מקיף עם כל מה שאתם צריכים לדעת. 

ציוד טכני מתאים

גם אם בשלב הראשון אתם מתכוונים להקים תחנת רדיו מהבית, זכרו כי על מנת שהדברים יישמעו טוב יש להתחיל עבודה עם ציוד בסיסי. חפשו מיקרופון איכותי ואוזניות תואמות, השיגו קונסולה בסיסית, אפילו עם מספר ערוצים מוגבל לשידורים שלכם. במידה שיש לכם חדר לשדר ממנו, כדאי למצוא דרך לאטום אותו מקול. תוכלו למצוא מוצרי יד שנייה למכירה או השכרה, ואין צורך בהשקעה כספית מוגזמת בשלב הראשון.

שדרים

ובכן, בשביל רדיו יש צורך בדבר קטן ובסיסי והוא כמובן שדרים ומגישים. אם אתם אלו שהולכים לעשות זאת זה מצוין, אך מומלץ להתאמן קצת לפני שעולים לאוויר אם עדיין לא התנסיתם בכך. אם אתם מביאים שדרנים אחרים חפשו יכולות מקצועיות כמו הגשה נינוחה, שפה עשירה ורהיטות. קול רדיופוני זה נחמד אך זה לא הדבר החשוב ביותר.

תוכן

זכרו תמיד כי הצד הטכני הכרוך בהקמה של תחנת רדיו בסך הכול משרת את התוכן. על מנת שתהיה לכם תחנה מצליחה חשוב להביא תכנים מעניינים – מוסיקה מקורית ונעימה, תוכניות אקטואליה, פודקאסטים מעניינים שמביאים למאזין ערך מוסף וכל דבר שבעצם יגרום למאזינים להגיע אליכם ולא לאחרים.

אינטרנט

לשכור תדר זה לא עניין פשוט כל כך (אם כי אפשרי) ולשדר באופן פיראטי זה לא רעיון טוב. למרבה המזל, מרבית המאזינים היום צורכים את הרדיו שלהם דרך האינטרנט וזה כבר עניין הרבה יותר פשוט ונגיש. היכנסו לאתרי האינטרנט המספקים את הפלטפורמה לשידורי רדיו דרך האינטרנט וכך תוכלו לבנות לכם יופי של תחנת רדיו וירטואלית, אותה גם תוכלו לפרסם עם קישור ברשתות חברתיות ולהביא עוד ועוד מאזינים שייהנו מהתכנים והמוסיקה שאתם מציעים. אל תשכחו שתחנת הרדיו שלכם הוא עסק לכל דבר, ומומלץ לבדוק מה כדאי לעשות לפני שפותחים עסק.

זכויות שידור

מתכוונים לשדר מוזיקה או תכנים כלשהם עם זכויות מסחריות? אין עם זה שום בעיה, אבל לפני שתעשו זאת חשוב לבדוק למי שייך הקניין הרוחני ואם יש צורך לשלם למישהו על כך. מי שלא עושה זאת למעשה עובר על החוק וצפוי לתביעות בגין גניבה של קניין רוחני.