פסטיבל הג'אז בתל אביב

בין הסוגות המוסיקליות המוכרות והמעניינות, נמצא הג'אז. סוג מוסיקה זה נוצר בארצות הברית בתחילת המאה ה-20 והוא מאופיין בקצביות ייחודית המשולבת בכלי נגינה מערביים. בתל אביב מתקיים פסטיבל ג'אז מידי שנה, המכיל מגוון רחב של אמנים, מופעי מחווה והפקות של אומני ג'אז מהארץ ומהעולם.

פסטיבל הג'אז בתל אביב

מה היה לנו בשנים הקודמות?

בשנה שעברה (2017) תל אביב זכתה לארח את ניקולס פייטון, חצוצרן וקלידן ייחודי שהופיע בפסטיבל יחד עם ההרכב שלו, שם הם העניקו לקבל מופע מרתק ומוסיקלי במיוחד. כמו כן, הופיעו איל תלמודי, חמישיית מתן קליין, אלון אולארצ'יק, אסתר רדא, רד בנד ורבים נוספים. בשנת 2016, זכינו לראות את שפיטה, שלמה גרוניך, רבע לאפריקה, קרולינה הנהדרת שהופיעה יחד עם תזמורת הג'אז של תל אביב ואף נערך מופע פתיחה המוקדש לזכרו של דני קרפל (שדרן רדיו) שנפטר באותה השנה.

פסטיבל הג'אז 2018

השנה פסטיבל הג'אז יחול בפעם ה-29, לקראת סוף השנה האזרחית וייערך בסינמטק בתל אביב. הפסטיבל יימשך שלושה ימים גדושי הופעות ואמנים מתחום הג'אז מהארץ והעולם. ביום שישי של הפסטיבל, ברחבת הסינמטק, יהיו מופעים ומוסיקת ג'אז ללא תשלום, כך גם מי שלא הספיק לרכוש כרטיס יוכל לספוג מעט תרבות וליהנות ממוסיקת הג'אז הייחודית. מוטב לרכוש כרטיס עם תחילת המכירה, בכדי לא לפספס את ההזדמנות להשתתף בפסטיבל הססגוני והמיוחד הזה.

מופעי ג'אז בתל אביב

מעבר לפסטיבל הג'אז, חובבי הג'אז וודאי ישמחו לשמוע כי במהלך השנה קיימים מופעי ג'אז שונים ברחבי תל אביב. החודש (יוני) ייערך פסטיבל ניו אורלינס בתל אביב, כמו כן תוכלו לצפות במופע מרהיב של "טירוף הג'אז הצועני", כחלק מהפסטיבל, במוזיאון תל אביב לאומנות (אגב, את המופע ניתן לראות במוקדים נוספים ברחבי הארץ). נוסף לאלה המופע של חגית גולדברג "אהבות וקלאסיקות בג'אז" מומלץ אף הוא. שילוב שיריהם של גדולי המלחינים בקולה של הזמרת הנהדרת, הופכים את המופע של חגית גולדברג למופע מהנה, ייחודי ומרשים. היכולות הקוליות, המוסיקאים שמלווים אותה ורפרטואר השירים, הם סיבה נהדרת לצפות במופע, גם אם אינכם חובבי ג'אז מושבעים. נוסף לכך במועדון השבלול תוכלו ליהנות ממופע ג'אז שנקרא "עולם הבלוז של אפרים שמיר" כמו גם "מה שיותר עמוק שרים תמוז" ומופעי ג'אז נוספים המתקיימים במועדון זה, שכן כל מופעיו הינם מופעי ג'אז.

מופעי ג'אז בתל אביב

קצת היסטוריה…

סוג המוסיקה הייחודי הזה החל עם הגעתם של העבדים מאפריקה לאמריקה במאה ה-17, שכן החיבור בין האפריקנים לאמריקנים יצר הרמוניה מוסיקלית תרבותית חדשה. השילוב בין מוסיקה המשלבת מקצבים שונים, כלי הנגינה האירופאים והמוסיקה האפריקאית, יצר בין היתר את ז'אנר הג'אז (כמו גם בלוז וגוספל). עם השנים סוגת המוסיקה הייחודית התפתחה, מוסיקאים רבים החלו לעסוק בז'אנר ולקחת אותו לכיוונים שונים בעלי אמירה אישית, כך גם התפתח אחד האלמנטים הבולטים ביותר בג'אז: האלתור. לג'אז זרמים שונים שהתפתחו במהלך השנים אך הוא נדחק לפינה כשהז'אנרים הפופולאריים הרוק והפופ תפסו את מקומו ברחבות הריקודים השונות ברחבי העולם. בשנות ה-80 הג'אז החל לשוב לגדולתו, התפתח וחזר למועדונים השונים ולפופולאריות שאפיינה אותו בעבר.

בין אם אתם חובבי ג'אז ובין אם לא, בררו אודות מופעי הג'אז השונים כמו המופע של חגית גולדברג או ההופעות המועדון השבלול, כמו כן, רכשו כרטיסים לפסטיבל הג'אז הייחודי שנערך בסינמטק תל אביב מידי שנה. ההנאה מובטחת.