למה עסק צריך חשב שכר?

חשב שכר הוא אחד מאותם בעלי מקצוע שיכולים למצוא עבודה אצל אינספור עסקים, ואף אין זה כלל משנה אם מדובר בעסק מתחום ההייטק או בעסק מתחום המזון. חשב שכר מהווה בעל מקצוע ראשי, וזאת כיוון שהוא אותו איש מקצוע שאחראי על שורה ארוכה של תפקידים, ועל כן אם מבקשים ללמוד מקצוע ריאלי שמאפשר למצוא עבודה מבטיחה בעלת אפיקי קידום בשלל מוקדים, מוזמנים לשקול לימודים בתחום חשב שכר.

מיהו חשב שכר?

התחום של חשבי שכר נוגע למגוון אפיקים שנוגעים לעובדים. על מנת לעסוק בכך יש ללמוד את התחום ואף ניתן לעבור מגוון הסמכות, כך שניתן לעבור מדרגה של חשב שכר בסיסי לרמה של חשב שכר בכיר. באופן כללי נציין שחשב שכר אחראי על כל מה שנוגע למשכורות של העובדים, כולל תרחישים שנחשבים מורכבים. זה כולל הזנת פרטים למערכת, הקפדה על הפרשות סוציאליות, עבודה בתוכנות שכר, סיוע בתכנון מס, ייעוץ לגבי העלאת שכר, ניהול ביטוח פנסיוני, הבנה מקיפה בתחום המיסים, התנהלות מול ביטוח לאומי, התמקדות ברכיבי שכר וכדומה. לאור כל זאת התפקיד מצריך בקיאות בתחומים הבאים: דיני עבודה, הפרשות פנסיוניות, זכויות סוציאליות, ביטוח לאומי וכדומה, משמע מדובר בתחום בעל ראייה מאוד רחבה.

האם המקצוע נכון עבורכם?

מחפשים עבודה משרדית בעלת חשיבות ושניתן להשתכר בה היטב? מחפשים אפיק שנוגע הן לעבודה מול אנשים והן לעבודה מול מספרים? בהחלט מוטב לשקול לימודים בתחום. מנסים להבין האם אתם מסוג האנשים שהלימודים מתאימים עבורם? טוב לדעת שאינכם צרכים להתמחות בתחום ואף טוב לדעת שאין צורך בידע מקדים. מה כן צריך? גישה ריאלית ו-12 שנות לימוד. מכאן שבין אם מחפשים מקצוע להתפתח בו ובין אם אתם מנהלים ארגון, או אפילו מנהלי חשבונות שמבקשים להרחיב את תחום האחריות, בהחלט מוטב לשקול לימודים בתחום.

 

 

להלן 10 דוגמאות לתפקידו של חשב שכר:

  1. מוודא שבית העסק שתחתיו פועל אינו מסתכן בתביעה מטעם משרד הכלכלה והתעשייה.
  2. מוודא שכל עובד מקבל את סך הזכויות שמגיעות לו.
  3. עורך בדיקות תקופתיות של תשלומי שכר והפרשות פנסיוניות.
  4. מוודא שמיישרים קו עם כל מה שנוגע לשעות עבודה, שעות מנוחה וחופשה שנתית.
  5. מקפיד שסך ההטבות הסוציאליות מועברות לעובדי החברה כחוק.
  6. כאשר נמצאות חריגות שנוגעות לדיני עבודה, חשב שכר מסייע להתנהל מול משרד העבודה.
  7. מסייע להכין מגוון מסמכים שנוגעים להפחתת עיצומים.
  8. עורך בדיקות מדגמיות לטובת עריכת דו"חות.
  9. מעניק למעסיק תמונה מיקפה לגבי הציות לחוקי העבודה.
  10. מסייע בהגשת בקשות רשמיות.

דגשים לקראת הרשמה ללימודים

לימודי חשב שכר ניתן למצוא בכל רחבי הארץ, כאשר פה נחדד שקיימים הבדלים משמעותיים בטיב חברי הסגל, עובדה שמשפיעה על היכולת לעבור בהצלחה את מבחני ההסמכה. אי לכך לפני שבוחרים יעד, מוטב לערוך בירור מקדים, ואף יש לנסות לדבר עם סטודנטים בעלי ניסיון. עוד נציין שהעלות נעה בין 5 ל-7 אלף ש"ח ושניתן למצוא מסלולי לימוד שמתמקדים בשעות הערב, כך שגם אם אתם אנשים עובדים, עדיין זוכים לעשות את אותו צעד נוסף שמגדיל את הסיכויים להרחיב את אפיקי התעסוקה.

כדאיות עסקית

יש להבין שגם אם עסק אינו חייב להעסיק חשב שכר, רבים בוחרים שכן לאייש משרה נוספת, וזאת מתוך רצון למנוע טעויות כספיות, ומתוך רצון להגביר את שביעות הרצון של העובדים. ידוע לכל שעובד שמוצא טעות בתלוש השכר חש מרומה, גם אם מדובר בטעות תמימה. מסקנה? טוב לדעת שיש מי שמפקח על התחום בצורה מקצועית וצמודה. מעבר לכך, אם פועלים באופן לא מבוקר, עשויים לסבול משלל סנקציות כספיות. שנסכם? לאור כל זאת ניתן להתחיל להבין מדוע מדובר במקצוע כה מבוקש. נשמע מעניין? מוזמנים להתחיל לברר אודות לימודים בתחום!