מה היתרונות של קרן השתלמות לשכירים?

האם אתם חולמים שסכום כסף מסוים ייפול עליכם מהשמים פתאום? אולי אתם חולמים על חופשה אקזוטית במקום מרוחק, או על שיפוץ הבית שלכם? כל זה אפשרי אם אתם עובדים שכירים והמעסיק שלכם פתח לכם קרן השתלמות. חיסכון לטווח קצר זה הוא בדיוק מה שחיכיתם לו – לאחר שש שנים בעבודה נופל לידיכם סכום נכבד שאתם והמעסיק חסכתם בתקופה זו. במאמר זה נסביר הכול על קרן השתלמות, החל בסכומים להפרשה ומיסים ועד למשיכת הכספים שנצברו. בואו נתחיל!

מהי קרן השתלמות?

קרן השתלמות היא קופת חיסכון לשכירים ועצמאיים כאחד והיא משמשת כאפיק חיסכון לטווח הלא רחוק. המדינה לא מגבילה את השימוש בכסף שנצבר בקרן לאורך 6 השנים שלה ולא מטילה מיסים עליו. הסיבה לפופולריות של קרן ההשתלמות היא שהסכומים והרווחים שנצברו בקרן ההשתלמות פטורים ממס הכנסה (בכפוף לתנאים). נוסף על כך, תקופת החיסכון הקצרה יחסית, שש שנים, מתאימה לרבים כחיסכון לחופשה בחו"ל, לשיפוץ הבית, ללימודים ועוד.

עובדים שכירים

כשמדובר בשכיר, המעסיק לא מחויב על פי חוק להפריש לעובד לקרן השתלמות, אך הסכמים קיבוציים מסוימים, (או מנהלים שרוצים לתת את הקרן כהטבה), מחייבים את המעסיק לעשות כן. המעסיק מפריש חלק מהסכום בעצמו ואת שאר הסכום מרכיבים שונים במשכורת של העובד. בחסכון כזה, על העובד להפריש כ-2.5% מהשכר ועל המעביד להפריש כ-7.5% מהשכר.

העובדים אינם רשאים להפריש בעצמם לקרן השתלמות, אלא אם המעסיק מפריש את חלקו. מעסיק שלא מעביר את הכספים בתוך 40 ימים מהמועד שנקבע, מסתכן בעבירה פלילית שדינה קנס או שנתיים מאסר.

עובדים עצמאים

במאמר זה נעסוק בעיקר בקרנות השתלמות לעובדים שכירים, אך נציין שעצמאים רשאים לפתוח לעצמם קרן השתלמות ולהפריש את הסכום המקובל על פי שיקול דעתם.

כיצד לפתוח קרן השתלמות לשכירים?

ההצטרפות לקרן השתלמות היא קלה ומהירה – הכול נעשה באופן מקוון. יתרה מכך, קיימת תחרות בשוק בין החברות השונות, לכן כל שעליכם לעשות הוא להשאיר פרטים באחד מהאתרים של ההחברות, ונציג יחזור אליכם לקביעת פגישה טלפונית עם יועץ בעל רישיון בייעוץ השקעות. העובד גם רשאי להחליט היכן הוא רוצה לפתוח קרן השתלמות.

 האם ניתן להפריש סכום גבוה יותר?

בעיקרו של דבר, ניתן להפריש מעל לתקרת הפטור לשכירים, אך העובד יחויב בתשלום מס הכנסה על הסכום לפי מדרגת המס שחלה באותו מועד. זה מבטל את היתרון של חיסכון פטור ממס.

מתי ניתן למשוך את הכספים שנצברו בקרן?

כפי שצויין לעיל, קרן השתלמות היא חיסכון לשש שנים. אך במקרים מסוימים, למשל עבור השתלמות מקצועית העומדת בקריטריונים, ניתן למשוך את הכספים במועד מוקדם יותר. בנוסף, בגיל פרישה ניתן למשוך את הכספים שנצברו לאחר שלוש שנים. במקרה של פטירת העובד, חלילה, ניתן למשוך את הכספים באופן מידי.

האם אפשר לפתוח שתי קרנות השתלמות?

התשובה הקצרה היא כן. למעשה, אם אתם עובדים בשני מקומות עבודה תהיו חייבים לפתוח קרן השתלמות נוספת. לא ניתן להפריש לאותה קרן משני מקומות עבודה שונים.

מה קורה אם העובד עוזב את מקום העבודה?

קרן ההשתלמות היא על שם העובד ולא על שם המעסיק. כל הכספים שנצברו בחיסכון הם של העובד בלבד.

לסיכום

במאמר זה הצגנו בפניכם את היתרונות הרבים שיש לקרן השתלמות בשבילכם. קרן השתלמות היא הטבה שמעסיקים רבים נותנים לעובדיהם, או חלק מהסכם קיבוצי במקומות עבודה מסודרים. חיסכון לטווח קצר זה הוא פופולרי ביותר בקרב רבים בשל הפטור ממס המגיע עם הרווחים. לכן, כשאתם מתחילים עבודה חדשה, כדאי לברר האם הם נותנים קרן השתלמות, ואם לא – כדאי לכם להתעקש על כך.