מתחדשים: כל מה שצריך לדעת על תמ"א 38

אחד מהפרויקטים הגדולים והחשובים ביותר בתחום של התחדשות עירונית כולל כמובן את תוכנית תמ"א 38. מדובר בתוכנית מהפכנית שנועדה מצד אחד לחזק מבנים ישנים לצד מתן של מענה בדמות בנייה של יחידות דיור. בשנת 2005 אושרה התוכנית לראשונה על ידי המועצה הארצית לתכנון ובנייה והיא נועדה לעשות סדר בכל הקשור לתחום הדיור. הבניינים במדינת ישראל נבנו בצורה לקויה וברוב הבניינים בישראל אין ממ"ד, ועל כן מדינת ישראל החליטה להרים את הכפפה ולשפץ את המבנים הללו כך שהם יעמדו בתקן. אם גם הבניין שלכם מועמד לפרויקט הזה, להלן כל מה שאתם צריכים לדעת אודות התהליך ומיצוי הזכויות שלכם כדיירים.

תמ"א 38 – כל מה שצריך לדעת

תוכנית מתאר תמ"א 38 מיועדת בעבור בניינים שקיבלו היתר בנייה לפני שנות ה-90 וכאשר מדובר במבנה בעל לפחות 2 קומות ובשטח של 400 מ"ר. בנוסף, בשביל לעמוד בקריטריונים של המדינה נדרש להנפיק דו"ח של מהנדס מוסמך אשר קובע כי המבינה אינו עומד בתו התקן הדרשו, ועל כן נדרש חיזוק. שימו לב כי בחוק ההסדרים שנכנס לאחרונה לתקוף אושר כי שיעור ההסכמה של בעלי הזכויות עומדת על כ-66%. היתרונות והחסרונות של תמ"א 38 כוללים בין היתר את הנושא של הגדלת היצע הקרקעות, וזאת על ידי חיזוק של מבנים לצד בנייה של יחידות דיור נוספות. יתרון נוסף כולל כמובן את התמורה שלכם כדיירי הבניין – במסגרת הפרויקט הזה ניתן לקבל דירה משופצת וכן בניין מחוזק, ללא השתתפות כספית מצדכם. זאת ועוד, בזכות הפרויקט הזה תוכלו להעלות את שווי הדירה באופן משמעותי עד לגובה של 15%-20% ולעיתים גם יותר מכך, תלוי במיקום, גודל הדירה ועוד.

יחד עם זאת, צריך לקחת בחשבון גם את החסרונות של פרויקט בסדר גודל כזה. ראשית, זהות היזם הוא אלמנט משמעותי מאוד מאחר ויזמים מובילים ומנוסים יכולים להשלים את הפרויקט הזה בסדר גודל קצר יחסית, אולם במידה והיזם פושט רגל או שיש עיכובים, מדובר בהרעה משמעותית שעשויה להוביל לעיכוב שיעלה לכם לא רק בזמן וכסף אלא גם ברווחה הנפשית. על כן, קבלת מידע מהימן אודות התחום הזה דרך אתרים מתמחים היא בעלת השפעה חיובית על היכולת שלכם להפחית את

 

 

כל המידע תחת קורת גג אחת

אם הבניין שלכם מועמד לפרויקט הזה ואתם רוצים לקבל מידע מהימן, אין ספק כי אתר נדל"ן גלובלי מהווה הזדמנות מצוינת בעבורכם להעשיר את הידע ואף לקבל טיפים חשובים, כחלק מאתר מהימן שאותו מתחזקים עורכי דין מהשורה הראשונה המתמחים בתחום הזה. מדובר באתר שנועד לסייע לציבור לקבל מידע מהימן ומקצועי, כל זאת בלחיצת כפתור ועם שפע של מדריכים כמו גם מאמרים העוסקים בתחום של תמ"א 38 והתחדשות עירונית. יחד עם זאת, קבלת המידע דרך האתר לא מחליף ייעוץ משפטי וכן ליווי שהוא הכרחי בעבור כל דייר שהבניין שלו מועמד לפרויקט בסדר גודל כזה.

מימוש זכויות בעבור דיירים בפרויקט תמ"א 38

המחוקק קובע באופן ברור כי דיירים שנאלצים לעזוב את הבית בעקבות פרויקט כזה יכולים וצריכים לקבל זכויות, כמו למשל דיור חלופי לצד אפשרות גם להתנגדות במידה ועולים כאלו עוד בשלב התכנון. פרויקט של התחדשות עירונית כמו תמ"א 38 הוא פרויקט בסדר גודל משנה חיים, ועל כן מימוש זכויות המתבצע באמצעות ליווי מצד עורך דין אשר מייצג אתכם מאפשר לכם לקבל החלטות מושכלות ולהבין לעומק את היתרונות כמו גם החסרונות, כחלק מהבנה כי מדובר בפרויקט ארוך טווח המתבצע על ידי גורמים רבים המשפיעים כל אחד בדרכו על היכולת להוביל בסופו של דבר לסיום הפרויקט על הצד הטוב ביותר.

לסיכום

פרויקט תמ"א 38 תופס תאוצה בכל רחבי הארץ ומשפיע על רבבות של בעלי דירות שהבניין שלהם מועמד להליך שנמשך לרוב מספר שנים. באתר אתר נדל"ן גלובלי תוכלו לקבל מידע מהימן ולהתעדכן בכל עת בשינויים הנערכים בתחום הזה, כחלק מהבנה כי ידע הוא כוח – בוודאי בהחלטות הרות גורל כמו אישור של פרויקט בסדר גודל כזה.