7מנהגים תרבותיים מהעבר שנשארו עד היום

מנהגים תרבותיים

אין לצעוד קדימה מבלי להכיר את העבר ותמיד מוטב להתעניין לגבי מנהגים עברו, וזאת כי הם מחברים אותנו לשורשים, מסבירים מגוון מנהגים שהתרגלנו אליהם (אך שאיננו מבינים מה בדיוק עומד מאחוריהם) ובעיקר כיוון שמרגש להפנים שאנו מתנהגים כמו רבים שחיו לפנינו. להלן 7 מנהגים תרבותיים שהיו נהוגים בעבר ועד היום הם קיימים:

חינה

טקס החינה היה נהוג בקרב עמים רבים שישבו באפריקה, הודו ובמזרח התיכון. מדובר בטקס מעבר שבו הזוג עובר לחיי זוגיות מחייבים. במהלך הטקס נהוג למרוח חומר אדמדם שמופק מצמח "הכופר הלבן", וזאת בכדי לברך במזל טוב ובשפע. ממצאים מראים שגם עמים קדומים נהגו כך, ואילו גם כיום בעידן המודרני רבים בוחרים לערוך את האירוע המשמח לפני החתונה, כאשר בהתאם ליהדות נהוג להתחיל עם טבילה במקווה. בחגיגות החינה משקיעים רבות בעיצוב, מגישים מאכלים שמסמלים פוריות ושפע, מלווים את האירוע במוזיקה מסורתית וחוגגים רק עם המשפחה והחברים הקרובים.

הפרשת חלה

הפרשת חלה היא קודם כל מצווה מהתורה, חלק משלושת המצוות שהועברו לרשות הנשים (הפרשת חלה, הדלקת נרות ושמירת נידה). למרות שמדובר במצווה, לא מעט נשים שאינן בהכרח דתיות בוחרות להקפיד על כך, אם באופן קבוע ואם בעת אירוע משמעותי (למשל בעת בת מצווה, או כאשר מבקשים להבטיח לידה קלה). להבדיל מבעבר, כיום מותר לבצע את הטקס לא רק בא"י, אלא גם בחו"ל.

כפרות

לא מעט חגים משלבים מנהגים תרבותיים שמשתנים בין עדה לעדה. כך למשל הכפרות הנו מנהג יהודי עתיק שנהוג לבצע בערב יום הכיפורים. לפי המנהג נהוג לקחת תרנגול ולהעביר אותו מעל לראש, מתוך מחשבה שהתרנגול ילך למיתה ואילו חיי האנשים יזכו לאריכות ימים. בעבר נהגו לתת את התרנגול כצדקה, ואילו כיום רבים נמנעים להשתמש בתרנגול, ועל כן פשוט מסובבים מעל הראש מטבע או שטר של כסף (אותו לאחר מכן תורמים).

וורט

הוורט הנו טקס קדום שבו שני בני הזוג המאורסים מחליפים תנאים שנוגעים לשגרת הנישואים. בין היתר התנאים נוגעים לתאריך החתונה, להתחייבויות כספיות ועוד. כיום טקס זה עדיין נהוג, אם כי הרבה פחות מבעבר.

ישיבת מסע

ברוסיה היה נהוג שלפני שיוצאים לטיול ארוך, פשוט יושבים בבית ביחד ובשקט במשך כמה דקות. מדובר באמונה תפלה שמיועדת להגן מפני עין הרע. עד היום לא מעט משפחות יוצאות רוסיה מקפידות על כך.

התחזית מרמיטה

לאורך שנים נוהגים בצפון מזרח ארה"ב להקפיד על מנהג די מוזר: בכול 2 לפברואר אנשים רבים מתרכזים במיקום שממנו עולה המרמיטה מתוך המחילה, וזאת בכדי לבחון האם כשהיא יוצאת הצל שלה נראה. אם הוא אכן נראה, נוהגים לייחס לכך חורף שיימשך במשך 6 שבועות.

עוגה לפנים

להלן מנהג מעורר גיחוך אך שבאותה נשימה טעים להפליא. בקנדה בעת חגיגת יום הולדת מגישים לבעל השמחה עוגה, וכאשר הוא עומד לנגוס דוחפים לו אותה לפנים. כמו כן, אין זה נהוג להתעצבן, אלא נדרשים לקחת זאת ברוח טובה.

הברירה הטבעית

אם עברתם על כל הרשימה, בוודאי חשבתם על עוד כמה, כי כך הם מנהגים טובים – נשמרים לאורך שנים.