לתת תקווה – פעילות הסיוע לילדים חולים שאתם חייבים להכיר

ההתמודדות עם מחלה קשה היא אחד האתגרים הקשים שעלולים לעמוד בפניו של אדם. ההשפעה של מחלות רבות היא טוטאלית: ההרגשה הפיזית, היכולות המוכרות, תחושת המסוגלות, איכות מערכות היחסים, אורח החיים ותחושת הביטחון  – כל אלה עומדים בסכנה. הדבר נכון ואפילו מאתגר יותר עבור ילדים שנמצאים פתאום במאבק על חייהם. נציג לפניכם כמה דוגמאות של עזרה שאפשר וכדאי להעניק לפציינטים הצעירים כדי לעזור להם להתמודד, כמיטב יכולתם.

מחלקות ילדים בבית החולים

מחלקות ילדים הן, לרוב, החלק הצבעוני והמקושט ביותר בבית החולים אבל גם הצבעים לא יכולים לכסות על ההתמודדויות המאתגרות של ילדים קטנים ומשפחות צעירות שמצאו את עצמם בתקופה לא פשוטה, עמוסה דילמות, כאבים וקשיים. אנשי הצוות הרפואי במחלקות הילדים הם מומחים בתחום הרפואה והם מובילים את התהליך הפיזי החשוב, אבל הצרכים של הילדים החולים ושל בני משפחותיהם חורגים מהתחום הרפואי ולשם תמיכה וסיוע עבורם נדרשת גם עזרה שמגיעה מחוץ לבית החולים.

הבית, בית הספר ובית החולים

עבור ילדים שמאובחנים במחלה קשה, בין אם מדובר על מחלה כרונית או מחלה אחרת, נעצרים החיים הרגילים והמוכרים בבת אחת. הצורך להחליף את חדר השינה האהוב בחדר אשפוז ולבלות זמן עם ילדים זרים ולא עם החברים המוכרים מצטרף לקושי הפיזי שנובע מהמחלה או מהטיפול בה. אחד הנושאים החשובים ביותר עבורם הוא בניית שגרה חלופית, שמטרתה לתת תקווה לילדים והיא משולבת במשחקים, סיוע בהשלמת חומר הלימודים, מתנות, הפעלות ומסיבות. כל אלה מאפשרים לילדים החולים להתנתק מעט מהעיסוק במחלה ולשקוע בעשייה משמחת, מוכרת, מעודדת ומהנה.

 

 

מומחים ומתנדבים לטובת הילדים

עידוד ונחמה מצד אנשים קרובים ואהובים, מסייע לילדים חולים להגיע רגועים ושמחים אל הטיפולים ובשל כך, להגיב אליהם באופן מיטבי. כדי לאפשר לילדים חולים להרגיש מוקפים בבני משפחה וחברים אהובים, נדרשת פעמים רבות, עזרה נקודתית. אם יש מי שייראה גם את הצרכים ואת הרצונות של הילדים, מעבר לצרכים הרפואיים, ניתן לעזור לבני משפחה, במידת הצורך, למצוא מקום מגורים זמני, סמוך לבית החולים בו מטופל ילדם, לדאוג לסיוע כלכלי ברכישת תרופות או בכל צורך אחר שיאפשר להורים להימנע מדאגות ומעיסוק בלתי פוסק בבירוקרטיה ולהיות פנויים לבלות זמן איכות עם ילדם החולה.

שגרה ושבירת שגרה

יצירת שגרה חלופית היא משמעותית מאוד עבור ילדים חולים אבל חשוב לזכור שמדובר בשגרה שוחקת מאוד, עמוסה קשיים, כאבים ומצבים רבים שכוללים חוסר אונים. לכן גם את השגרה הזו חשוב לשבור ועושים זאת בדרך כלל בשתי דרכים – יש שמאפשרים לילדים לבחור חלום אישי להגשים וישנן קייטנות, מחנות קיץ, טיולים ואטרקציות אליהן מוזמנים ילדים חולים ובהם מאפשרים להם לנוח מהטיפולים, ליהנות בחברת בני המשפחה, לחוות חוויות יוצאות דופן ולייצר זיכרונות שמחים בתקופה שמלאה בקושי.

עמותת לתת תקווה – זו המתנה הכי טובה

כבר למעלה משני עשורים שעמותת לתת תקווה מהווה קרן אור עבור משפחות, בשעתן הקשה ביותר. בארגון יודעים שההתמודדות עם ילד חולה דורשת התגייסות של כל בני הבית והם מסייעים לילדים החולים ולשאר בני המשפחה במגוון תחומים. באמצעות אנשי לתת תקווה והמתנדבים, זוכים הילדים לליווי אישי ומשמעותי ולאירועים מהנים במחלקות האשפוז ומחוצה להן. הילדים החולים זוכים גם לתמיכה בהמשכיות הלימודים, בעת אשפוז וגם לתמיכה נפשית מקצועית. בני המשפחה מקבלים גם הם תמיכה באתגרים נפשיים, כלכליים ובירוקרטיים, ככל שנדרש. לתת תקווה מעניקה לילד החולה ולבני משפחתו חיבוק של תמיכה, מכל כיוון ולאורך כל הדרך.

לסיכום

אפשר לסייע לילדים חולים במגוון אופנים, ומדובר בלא פחות מעבודת קודש.