עמותת לב ונפש: סיוע חשוב לילדים עם צרכים מיוחדים ומתמודדי נפש

ילדים ונוער עם צרכים מיוחדים וכן מתמודדי נפש זקוקים להרבה עזרה בחיי היומיום וכך גם המשפחות שלהם המתמודדות עם כל הצרכים של הילדים הללו. עמותת לב ונפש עוזרת למשפחות הילדים וכן לילדים עצמם בהתמודדות שלהם עם מצבם המיוחד.

הבנת המצב

לעמותת לב ונפש חטיבה הנקראת "בראשית" שמטרתה הבנת המצב איתם מתמודדים הילדים והנוער פגועי הנפש תוך שיח עם ההורים והצוות הרפואי המטפל. זוהי תחילת הדרך, הבנת המצב והבנת החוזקות של המשפחה עם ההתמודדות עם המצב כדי להבין כיצד לטפל ולסייע למשפחה לטפל בילד באופן הטוב ביותר.

שילוב בחברה

לעמותת לב ונפש חטיבה נוספת, חטיבה שנקראת "תקווה" ומטרתה שילוב של הילדים בחברה בעזרת סדנאות וחוגים. החטיבה מפעילה חוגים וסדנאות שונות בתחומים מגוונים כמו ספורט, מוזיקה ואומנות. המטרה לעזור לילדים לחיות תוך התעניינות בתחומים השונים בעזרת הסדנאות וכך להקל עליהם את ההתמודדות עם מחלת הנפש שלהם, וגם לעזור להם להתמודד עם השילוב בחברה. החטיבה גם שולחת מתנדבים למחלקות פסיכיאטריות בבתי חולים ובכך מעניקה סיוע גם לילדים וגם למשפחותיהם.

 

סיוע כספי

ההתמודדות של משפחה עם ילד פגוע נפש או בעל צרכים מיוחדים גוררת עלויות רבות ומגוונות כגון מטפלים, פסיכיאטרים, מוסדות טיפול וכדומה. כל העלויות הללו עלולות להביא לקריסתן של משפחות הילדים מבחינה כלכלית. עמותת לב ונפש מסייעת למשפחות גם בפן הזה בעזרת נתינה של תווי קנייה, סלי מזון ומענקים כספיים למשפחות הילדים. בחגים כמו פסח העמותה מעניקה למשפחות הזקוקות לכך סלי מזון כשרים לפסח ואף ארוחות מוכנות לחג.

חוויות

פרט לסיוע הכלכלי, ולסיוע החיוני דרך החטיבות "בראשית" ו"תקווה", שזהו סיוע חשוב בהחלט, העמותה גם מסייעת בפן החווייתי, שגם הוא תורם למשפחות ולילדים עם ההתמודדות עם המצב. העמותה לב ונפש מעניקה ימי כיף להורים עם הילדים המלווים בצוות מטפל של מתנדבים, טיפול רפואי, אחיות מוסמכות ועובדים סוציאליים. בנוסף, ישנם גם מחנות וטיולים בהם משתתפים הילדים כמו מחנה חנוכה, מחנה קיץ, טיולי פסח ועוד. החוויות מחזקות את הקשרים בין הילדים למשפחות שלהם, מהוות הפוגה מההתמודדות עם המצב היומיומי, ואף מעניקות כוחות להתמודדות בהמשך הדרך. החוויות נבנות בעזרת צוות חינוכי בהתאם לצרכים השונים של כל ילד וילד.

לסיכום

עמותת לב ונפש היא עמותה המעניקה סיוע חשוב לילדים בעלי צרכים מיוחדים, למתמודדי נפש ולמשפחותיהם. בשלב הראשוני יש צורך בהבנת המצב. עבור זה קיימת חטיבת "בראשית" של עמותת לב ונפש שתוך שיח עם הצוות הרפואי המטפל והמשפחה מבינה מה המצב של הילד ומה ההתמודדות שלו ושל משפחתו. חטיבת "תקווה" מסייעת בשילוב בחברה של הילדים בעזרת הפעלת סדנאות וחוגים במטרה לעזור לילדים לחיות תוך התעניינות בתחומים שונים.

ההתמודדות של המשפחות עם הילד בעל הצרכים המיוחדים או פגיעות הנפש עלולה להביא את המשפחה לקריסה כלכלית בגלל העלויות השונות. לכן, עמותת לב ונפש מעניקה למשפחות הזקוקות לכך סיוע כספי בצורה של תווי קנייה, סלי מזון ומענקים כספיים. בנוסף, העמותה מעניקה לילדים ולמשפחותיהם חוויות מיוחדות בצורת ימי כיף, מחנות חנוכה וקיץ וטיולים כדי לחזק את הקשר המשפחתי וליצור לילדים ולהוריהם הפוגה משגרת היומיום וחוויות בלתי נשכחות.