עצמאים? אולי מגיע לכם החזרי מס!

מצד אחד להיות עצמאי מגיע עם לא מעט יתרונות. אין תלות במעסיק, היומן החודשי גמיש לחלוטין, ניתן לפרוץ מחסומי שכר ועוד. מצד שני, יש לא מעט הוצאות ויחסית מעט זכויות. עצמאי נדרש לשלם מקדמות, מיסים ולהפריש פנסיה, ומנגד אינו יכול לקחת ימי מחלה, אין לו פיצוי עבור לקיחת יום חופש ואפילו אבטלה הוא לא יכול לחתום. מכאן שלכל הפחות יש לוודא שלא משלמים שלא לצורך מיסים. כיצד אם כן ניתן לדעת? ובכן עם כל הכבוד לרואה החשבון שלכם, קחו בחשבון שיש דברים שמוטב לבדוק לבד, ופה אתם מוזמנים לגלות עד כמה הבדיקה קלה ונוחה – מוזמנים לגלות אם אכן משלמים מיסים שלא צורך. למי אם כן מגיע החזר מס ואלו מצבים נוגעים לכך? כל המידע מוצג עבורכם כאן!

ראשית מיישרים קו

עצמאים רגילים לשלם מיסים מבלי לעצור לבחון כיצד הגיעו לסכום הרצוי, בכל זאת מדובר בחישובים מורכבים. ובכן חשוב לדעת שניתן לקבל מידע באתר המרכז להחזרי מס, אך גם כאן נעצור לדון בעיקרי הדברים. ובכן פקיד השומה מטיל את המס הנדרש, וזאת באמצעות פנקס מקדמות, כאשר אופציה נוספת היא לשלם ניכוי מס במקור באמצעות חשבונית שמוציאים ללקוחות, אך רק אם מוגדרים כעוסקים מורשים. כמן כן, כאשר השנה מגיעה לסיומה, נדרש להגיש דו"ח שמפרט את סך ההכנסות השנתיות, וזאת עד לחודש מאי של השנה העוקבת. בהתאם לממצאים שמופיעים בדו"ח (אותו נהוג שרואה חשבון מבצע) פקיד השומה קובע האם שולמו לאורך השנה מספיק מיסים. בנקודה זו עשוי להימצא שקיים חוב, או לחלופין שמגיע החזר מס, וזאת בתוך 90 יום מעת הגשת הדו"ח, או עד לתחילת חודש יולי של השנה העוקבת.

החזרי מס גם אם מעורב רו"ח בתמונה

חושבים שמגיע לכם החזר מס, וזאת כי שילמתם מקדמות גבוהות ביחס למה שבפועל הרווחתם? לא פעם אנשים חושבים שהם ירוויחו במהלך השנה סכומים יותר גבוהים ממה שפועל קורה, כך שהם משלמים לאורך השנה מקדמות גבוהות שלא לצורך, עובדה שבסוף השנה מצדיקה החזרי מס. על מנת לקבל את ההחזרים נדרשים להגיש לפקיד השומה פנקסי חשבונות כנדרש, כאשר הספרים נדרשים להימצא קבילים. נעזרתם ברואה חשבון מקצועי ועל כן לא רואים מצב שנערכה טעות? ובכן בנקודה זו יש לקחת בחשבון מספר מצבים שעשויים לזכות אותכם. היכונו להיות מופתעים לטובה!

 

 

6 מצבים שעשויים להצדיק החזרי מס

גם אם נעזרתם ברואה חשבון שאתם בוטחים במקצועיות שלו, עדיין אין למהר להסיק שלא מגיעים לכם החזרי מס, ופה אנחנו מבקשים לפרט. עברו על 6 המצבים הבאים:

  1. ביולי 2011 רועננו רשימה של הוצאות שבגינן ניתן לנכות מס, ואף באופן רטרואקטיבי, עד לשנת 2009. מכאן שמאוד ייתכן שמגיעים לכם החזרים בגין ארוחות עסקיות ואש"ל (אוכל שתייה לינה).
  2. אי התייחסות להוצאות מוכרות. כידוע ניתן לקזז בהוצאות שנועדו לקדם את העסק, ועל כן יש לדעת על אלו הוצאות אפשרי להצהיר ולוודא שלא שוכחים דבר. לצורך הדוגמה עבור אחזקת רכב ניתן לקזז 66% מסכום ההוצאה.
  3. הכנסות ממגוון מקורות פרנסה, או הכנסות חד פעמיות גם כן עשויות לזכות בהחזרי מס.
  4. כאשר נוצר פער לא מתוכנן בכנסות השנתיות ייתכן שמגיע החזר.
  5. מצב שבו לא מעדכנים בזמן לגבי הסטטוס המשפחתי (גרוש/ נשוי, הורה לילד נוסף) עשוי להצדיק החזר מס.
  6. לעיתים לא מנכים כנדרש את הסכום שנוגע להפרשות פנסיה. שנעבור למספרים? כל עצמאי זכאי לקבל ניכוי מס בגובה של 35% מסך הסכום שמופרש לפנסיה. משמעותי ביותר.

בדיקה שווה במיוחד!

חושבים שמגיע לכם החזרי מס? כל שעליכם לעשות זה להגיש "בקשה להחזרי מס" ולפעול מול רשויות המיסים, או פשוט מכך. מוזמנים להיעזר במרכז להחזרי מס, למלא מספר פרטים אישיים ולהתקדם עם הבדיקה. שווה!