האוכל משפיע על הגוף: על הקשר בין תזונה לבריאות וחוזק השיער

האם ידעתם שבריאות השיער שלכם קשורה באופן ישיר לתזונה שלכם? בטח שמעתם את המשפט "אתה מה שאתה אוכל", וכשמדובר בשיער שלכם, מילים אמיתיות יותר מעולם לא נאמרו. ברוכים הבאים לעולם המרתק של הקשר בין תזונה לבריאות השיער. במאמר זה נבחן כיצד המזון שאתם מכניסים לגופכם משפיע על הבריאות של שיערכם. מהחלבון שבצלחת ועד לוויטמינים שבפירות, כל ביס תורם לבריאות השיער מהשורש ועד הקצה. אז בואו נתחיל ונחשוף את הסודות לשמירה על שיער שופע ובריא באמצעות תזונה.

צמיחת השיער

לפני שמתעמקים בהשפעת התזונה, חשוב להבין את יסודות צמיחת השיער. השיער מורכב בעיקר מחלבון בשם קרטין, המיוצר בזקיקי השיער בשכבה החיצונית של העור. צמיחת שיער מתרחשת במחזורים הכוללים שלושה שלבים: אנגן (שלב הצמיחה), קטגן (שלב מעבר) וטלוגן (שלב מנוחה). כל זקיק פועל באופן עצמאי, כאשר כ-90% משיער הקרקפת נמצא בשלב הצמיחה בכל זמן נתון.

חומרים מזינים החיוניים לבריאות השיער

מספר חומרים מזינים חיוניים לשמירה על שיער בריא, וחוסרים בחומרים מזינים אלה עלולים להוביל לבעיות שיער שונות, כולל שיער דליל, יבש ואפילו לנשירת שיער.

 • חלבון: מכיוון שהשיער עשוי בעיקר מחלבון, צריכת חלבון מספקת חיונית לצמיחת שיער בריאה. מחסור בחלבון יכול להוביל לשיער חלש ושביר או אפילו לנשירת שיער.
 • ברזל: ברזל חיוני לייצור המוגלובין, הנושא חמצן לזקיקי השיער. אנמיה מחוסר ברזל היא סיבה שכיחה לנשירת שיער.
 • ויטמינים: ויטמינים, במיוחד ויטמינים מקבוצת B כמו ביוטין וניאצין, חיוניים לבריאות השיער. ביוטין, הידוע גם בשם ויטמין B7, ממלא תפקיד משמעותי בייצור קרטין, האחראי על קידום צמיחת שיער בריאה. מחסור בביוטין או בוויטמינים אחרים מקבוצת B עלול להוביל להידלדלות שיער ולנשירה.
 • חומצות שומן אומגה 3: חומצות שומן אומגה 3 תורמות לבריאות הקרקפת, ללחות ולגמישות השיער הכללית. שילוב מקורות של אומגה 3 כמו דגים שמנים, זרעי פשתן ואגוזי מלך בתזונה שלכם יכול לקדם את חוזק השיער ואת הברק שלו.
 • ויטמין C: ויטמין C הוא נוגד חמצון המסייע בייצור קולגן, מרכיב חיוני במבנה השיער. הוא גם עוזר בספיגת ברזל, התומך עוד יותר בבריאות השיער.
 • אבץ: אבץ ממלא תפקיד בצמיחה ובשיקום של רקמת השיער, כמו גם בתפקוד בלוטות השומן. מחסור באבץ עלול לגרום לנשירת שיער ולצמיחה מחודשת איטית.

ההשפעות של תזונה לקויה על בריאות השיער

תזונה לקויה אכן יכולה להשפיע עמוקות על בריאות השיער, מה שעלול להוביל לבעיות שונות, כולל לנשירת שיער פתאומית. כאשר לגוף חסרים חומרים מזינים חיוניים, הוא מתעדף תפקודים חיוניים על פני תפקודים פחות קריטיים כמו צמיחת שיער. כתוצאה מכך, זקיקי השיער עלולים להיכנס לשלב הטלוגן (מנוחה) בטרם עת, מה שמוביל לנשירת שיער מוגברת ולדילול.

 

נשירת שיער פתאומית: תוצאה של תזונה לקויה?

נשירת שיער פתאומית היא מצב המאופיין בנשירת שיער פתאומית עקב הפרעה במחזור צמיחת השיער. בעוד נשירת שיער פתאומית יכולה להיגרם על ידי גורמים שונים כגון מתח, מחלה, שינויים הורמונליים ותרופות, תזונה לקויה יכולה גם לשחק תפקיד משמעותי.

במקרים של תת-תזונה חמורה או שינויים תזונתיים דרסטיים, הגוף עלול לחוות חוסרים תזונתיים המשפיעים על צמיחת השיער. לדוגמה, דיאטות כאסח המגבילות מאוד את צריכת הקלוריות או מבטלות חומרים מזינים חיוניים עלולות להוביל לנשירת שיער פתאומית שבהן התסמינים ודרכי הטיפול משתנים, שכן הגוף מפנה משאבים הרחק מצמיחת השיער לתמיכה בתפקודים חיוניים.

בנוסף, דיאטות מגבילות מסוימות, כגון כאלה שחסר בהן חלבון או ויטמינים ומינרלים חיוניים, יכולות לשלול מהגוף את החומרים המזינים הדרושים לצמיחת שיער בריאה, דבר המגדיל את הסיכון לנשירת שיער פתאומית.

מניעת נשירת שיער באמצעות תזונה

תזונה מאוזנת עשירה בחומרים מזינים חיוניים היא המפתח לקידום צמיחת שיער בריאה ולמניעת נשירת שיער. שילוב מגוון מזונות עתירי חומרים מזינים בארוחות שלכם יכול לעזור להבטיח שאתם מקבלים את הוויטמינים, את המינרלים ואת החלבונים שהשיער שלכם זקוק להם כדי לשגשג. כמה טיפים תזונתיים לתמיכה בבריאות השיער כוללים:

 • לכלול בארוחות מקורות רזים של חלבון כגון עוף, דגים, ביצים, שעועית וטופו.
 • צריכת מזונות עשירים בברזל כמו בשר בקר, תרד, עדשים ודגנים מועשרים למניעת מחסור בברזל.
 • שילוב שפע של פירות וירקות עשירים בוויטמין C, כגון תפוזים, תותים, קיווי וגמבה.
 • הוספת חומצות שומן אומגה 3 לתזונה דרך מקורות כמו סלמון, זרעי צ'יה, זרעי פשתן ואגוזי מלך.
 • הקפדה על צריכה מספקת של אבץ על ידי הכללת מזונות כמו קטניות, אגוזים, זרעים ודגנים מלאים בתזונה.

לסיכום

תזונה ממלאת תפקיד מכריע בשמירה על שיער בריא, ובחירות תזונתיות לקויות אכן יכולות לתרום לנשירת שיער פתאומית. על ידי הבטחת צריכה מספקת של חומרים מזינים חיוניים כמו חלבון, ברזל, ויטמינים ומינרלים, אתם יכולים לתמוך בצמיחת שיער אופטימלית ולמנוע נשירת שיער. מתן עדיפות לתזונה מאוזנת עשירה במזונות עתירי חומרים מזינים מועיל לא רק לבריאות הכללית שלכם, אלא גם חיוני לשיער בריא ומלא חיים.

 

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.