מתכוננים: כל מה שצריך לדעת על המבחנים בצו הראשון

מצד אחד צעירים שעומדים בפני גיוס רגילים לעבור מבחנים, מצד שני מבחנים תמיד מלחיצים, ובטח כאשר הם משפיעים בצורה ניכרת על השירות הצבאי שנמשך לאורך תקופה משמעותית. אז האם ניתן להתכונן למבחני צו ראשון ממש כפי שמתכוננים לבגרות באזרחות, האם נדרשת אותה השקעה, אלו כלי עזר קיימים בשוק, כיצד עתיד להיראות המבחן, על מה בדיוק הוא משפיע ובאופן כללי מוזמנים לקבל מידע מקיף – אספנו עבורכם כל מה שאתם עשויים לשאול לגבי מבחני צו ראשון.

מה מצפה בצו הראשון ומדוע חשוב להתכונן?

קיבלתם צו ראשון? בהחלט מרגש, זוהי ההזדמנות שלכם לקחת חלק בשמירה על המדינה ואתם ללא ספק עומדים בפני תקופה משמעותית וייחודית. עם זאת, כדי להתחיל אותה בצורה הטובה ביותר, יש לעבור כראוי צו ראשון. במהלך הצו הראשון תעברו מספר מבחנים שיאפשרו לצבא לקבל עליכם תמונת מצב כמה שיותר מקיפה. מדובר בבחינה רפואית ובמבחנים פסיכוטכניים לצד ריאיון אישי. מכאן שמדובר בשלל מבדקים שעוברים ביום הזימון, מבדקים שאל חלקם בהחלט ניתן ואף מומלץ להתכונן. מדוע? כיוון שציון הדפ"ר משפיע באופן ישיר על התפקידים שתקבלו, משמע ככול שיותר תצליחו במבחנים, כך תזכו לקבל תפקידים יותר יוקרתיים.

כל שצריך לדעת על מבחנים פסיכוטכניים

מבחנים פסיכוטכניים נועדו לסייע לקבוע דירוג פסיכוטכני ראשוני (להלן דפ"ר). הרמה של המבחן מושפעת מאיכות התשובות. עונים נכון, הרמה עולה. טועים, הרמה יורדת. מבחן זה שאורך בין חצי שעה לשעה שלמה בנוי מ-5 חלקים. הוא כולל חלק של אנלוגיות מילוליות בו נדרשים למצוא קשר בין מילים. חלק של אנלוגיות צורניות בו נדרשים לפענח חוקיות שחלה על סדרת צורות. חלק שמתרכז בהוראות (כאן בוחנים יכולת ריכוז לצד יכולת דיוק), ולבסוף קיים מבחן כמותי. כאן ניתן למצוא חגיגה שלמה של שאלות שעוסקות בגיאומטריה, באחוזים, בהסקת מסקנות מתרשימים וכדומה.

 

 

כל שצריך לדעת על ריאיון אישי

שלב זה אורך בין 20 דקות לשעה והוא מיועד לבחון התאמה לשירות, כאשר בין היתר הריאיון האישי מסייע לאבחן עד כמה הגיוני להציע תפקידים שנחשבים אינטנסיביים, קרביים וכדומה. בשלב זה ייבחנו פרמטרים שנוגעים להתאמה למסגרת, מוטיבציה, חברותיות ולעצמאות, כאשר גם דייקנות ופעילות גופנית נבחנים (שני הפרמטרים האלו רלוונטיים רק עבור בנים). כמו כן, ייבחנו מרכיבים אישיותיים (מתוך מטרה למקד תפקידים משמעותיים), תיבחן בקיאות בעברית (כולל הבנת הנשמע ותקינות לשונית) ואף תיבחן ההשכלה שלכם. מעבר לכך, אין לחשוש להביע דעה וניתן לקחת את הזמן כאשר מתלבטים איך וכיצד לענות. עוד נמליץ לבחון מראש איזה מסר מבקשים להעביר, וזאת מבלי לייצר רושם מלאכותי.

אין שני לרושם ראשוני

חשוב לזכור שבכול הנוגע למבחנים שנוגעים לצו הראשון אין הזדמנות שנייה ליצירת רושם ראשוני, ואף לא ניתן לבקש לעבור מחדש את המבחנים, אלא אם כן יש לכם סיבה מאוד טובה. עתה אם נוסיף למשוואה שסביר להניח שתגיעו לחוצים, שלכל חלק במבחן יש זמן קצוב ושלא ניתן לחזור אחורה כדי לתקן טעות, הרי שבהחלט מוטב להגיע מוכנים. מוטב להבין מראש כיצד נראים המבחנים וממה הם בדיוק מורכבים, מוטב ללמוד כיצד לחלק את הזמן ואף מומלץ לקבל מספר כלים שמסייעים להפיק את המרב בעת התמודדות עם שאלות מורכבות.

טיפים נוספים

לאור כל זאת בהחלט נמליץ להיעזר בפרויקטים שמסייעים להתכונן למבחנים של הצו הראשון. מעבר לכך, נמליץ לישון היטב לפני הצו הראשון, להכין מים וחטיף קטן שיעזור להירגע בעת הבחינה ונמליץ שתישארו אתם – אל תנסו לצייר תמונה של מישהו אחר. בהצלחה!